Зміст

Новини

Прес релізи

Церква в Україні

Історія УГКЦ

УГКЦ сьогодні

Офіційні документи

Патріархат

Бібліотека

Запитуємо священика

Контакти

Головна сторінка

Ел.пошта press@ugcc.org.ua

© Українська Греко-Католицька Церква, 2008


Rambler's Top100


Помилка в тексті?
Виділіть мишкою та натисніть Ctrl+Enter!

   В розділі...
• Склад і територія
• Єпархії та єпископи
• Біографії єпископів
• Комісії УГКЦ
• Монаші чини
• Релігійні видавництва
• Благодійні заклади
 Освітні заклади
• Морський апостолят
• Військове капеланство
• Патріарший Собор - головна сторінка
• Інтернет-ресурси УГКЦ
  

Освітні заклади Католицьких Церков в Україні


Український Католицький Університет

Інтернет сторінка: www.ucu.edu.ua

Український Католицький Університет успадкував і продовжує наукову діяльність Греко-Католицької Богословської Академії, яку створив у 1928-1929 роках у Львові Митрополит Андрей Шептицький, а очолив її перший ректор о. Йосиф Сліпий. Після закриття Академії в 1944 році її місію та функції перейняв на себе Український Католицький Університет св. Климентія Папи в Римі, організований та очолений у 1963 році Митрополитом Йосифом Сліпим. У 1994 році діяльність згаданої Академії було відновлено під назвою «Львівська Богословська Академія» (ЛБА), а в 1998 році остання здобула міжнародну акредитацію. Першим ректором відновленої ЛБА був о. Михайло Димид. У 2000 році його наступником став о. Борис Ґудзяк, якого у 2002 році рішенням Фонду св. Климентія і було призначено на посаду першого ректора УКУ.

В УКУ здійснюються фундаментальні та прикладні наукові дослідження у царині східного богослов'я, розвиваються ті його аспекти, які сприяють діалогу зі східними християнами, розвиваються дотичні до богослов'я та філософії наукові дисципліни. Вісім інститутів займаються науково-дослідницькою та видавничою діяльністю, творячи в такий спосіб базу для навчання, формують перспективу богословської та гуманітарної освіти в Україні. У розпорядженні Академії найбільша на сьогодні в Україні бібліотека богословської літератури та періодики.

В УКУ діє філософського-богословський факультет, на якому готують священиків, науковців з філософії та богослов'я, викладачів, катехитів, перекладачів богословської літератури, працівників церковної адміністрації та гуманітарний факультет. Уперше за тисячолітню історію християнства в Україні студентами богословського факультету стали жінки та сестри монаших згромаджень. Навчання на денному відділенні завершується присвоєнням затвердженого Конгрегацією Католицької Освіти (Рим) наукового ступеня бакалавра, який надає право продовжувати навчання у будь-якому університеті за кордоном. Чимало студентів перших двох випусків ЛБА (1999, 2000) отримали стипендії для продовження навчання в університетах США, Канади, Австрії, Італії, Бельгії, Німеччини.

УКУ також надає можливість здобувати богословську освіту у Вечірній богословській школі. Влітку УКУ організовує навчально-катехитичні програми, які відкривають для їх учасників можливість вивчати Святе Письмо, Літургіку, дають нагоду із середини пізнати суть церковної спільноти.

Брак доброї волі серед законодавців України є причиною того, що УКУ, як і всі інші українські богословські навчальні та наукові інститути, досі залишається неакредитованою у рідній державі. Це гальмує, а в деяких аспектах унеможливлює співпрацю з іншими українськими навчальними закладами. Незважаючи на це УКУ співпрацює з Києво-Могилянською Академією, Львівським Національним Університетом імені Івана Франка та деякими іншими університетами в Україні.

Львівська Греко-Католицька Духовна Семінарія Святого Духа

Греко-Католицьку Духовну Семінарію у Львові заснував 30 серпня 1783 року австрійський цісар Йосиф ІІ і мала назву Генеральної Духовної Семінарії у Львові. Вона була призначена виховувати священиків із Галичини, Закарпаття, Пряшівщини, Крижевецької єпархії (Югославія), Семигороду та Хорватії. Першим її ректором став пізніший галицький митрополит Антін Ангелович. Від часу її заснування Семінарія стала храмом богословських студій та осередком формування національного, наукового та культурного світогляду для Галичини і всього українського народу. На її основі у 1929 році створено Греко-Католицьку Богословську Академію за ініціативою і благословенням митрополита Андрея Шептицького. У 1939 р. з експансією Червоної Армії семінарію було закрито. Того ж року приміщення Львівської Духовної Семінарії по вул. Коперника стали власністю Львівського Державного Університету ім. Івана Франка. Під час Другої світової війни були спроби відновити семінарію. У 1945 р. її остаточно закрито. Більшість її професорів-викладачів було заарештовано і заслано до таборів; приміщення, майно і бібліотеку Академії влада конфіскувала, а випускники та студенти Семінарії розсіяні по Україні та різних країнах світу.
За роки переслідувань Українська Греко-Католицька Церква прагнула зберегти і продовжувати в тих нелегких умовах формацію та виховання майбутніх священиків. Молоді юнаки, котрі відчували покликання до священства, долаючи страх бути переслідуваним та ув'язненим, через глибоку конспірацію просили єпископа про благословення навчатися у підпільній Семінарії. Такий семінарист повинен був щодня йти до праці, а вечорами у визначених місцях зустрічатися з викладачем.

Конспірація часом була такою, що навіть батьки семінариста не знали про його навчання і подальші свячення.
Інші юнаки, які не мали можливості зустрітись з підпільною Церквою, а відчували покликання до священства, свій вишкіл відбували у легальних Семінаріях Православної Церкви Московського Патріархату, і потім служили як священики Православної Церкви.

Наприкінці 80-х - на початку 90-х років, коли Українська Греко-Католицька Церква поступово виходила з підпілля, почали формуватися нові групи кандидатів, які бажали навчатися у Семінарії. Їх навчання було надто коротким; в основному акцентувалося не так на вихованні, як на самоосвіті та літургійній практиці, що зумовлювалося тогочасними потребами. Вийшовши з підпілля, наші села і міста просили священиків, яких тоді було обмаль. Багато священиків Православної Церкви, вихідців із греко-католицьких родин, перейшли до лона Греко-Католицької Церкви. Ось чому духовенство нашої Церкви складалося зі священиків різної формації та поглядів.

На цьому тлі постає питання відновлення Львівської Духовної Семінарії. Влада не бажала віддавати старих приміщень Семінарії по вул. Коперника, бо вони належали Львівському державному університету. Єдиним приміщенням, яке можна було отримати, був літній напівзруйнований піонерський табір, розташований за 12 км Львова, у смт. Рудно. Семінаристи власними силами відновлювали запущені, старі, майже зруйновані приміщення, щоби створити бодай мінімальні умови для життя і діяльності Семінарії. Бракувало викладачів, навчали лише найнеобхіднішого, нетривалим був час формації, що і спричинило створення ще однієї верстви духовенства.

У 1990 році Львівська Духовна Семінарія офіційно відновила свою діяльність. Від тоді на посаді ректора перебувало 4 особи: єп. Филимон Курчаба, єп. Юліан Вороновський, о.Степан Меньок та сьогоднішній ректор - о. д-р Богдан Прах.

Львівська Греко-Католицька Духовна Семінарія Святого Духа - спільнота, яка формує майбутній священиків. Життя в лоні спільноти є основним дієвим чинником приготування до священства. У семінарії кандидати на священство виховуються з огляду на чотири основні аспекти формації: людський, духовний, інтелектуальний та пасторальний. Компетенція і відповідальність за вишкіл і виховання кандидатів до священства розділені між Архиєпархіальною Семінарією Святого Духа УГКЦ і Львівською Богословською Академією. Навчальна програма, катехитично-пасторальний і літургійно-теоретичний вишкіл - Львівська Богословська Академія; катехитично-пасторальний і літургійно-практичний вишкіл, життя в спільноті, духовне формування та загальне виховання - Архиєпархіальна Семінарія Святого Духа.

Від часу відновлення Семінарії триває пошук можливостей перенести її із смт. Рудно до Львова. Це насамперед зумовлено навчальними та пасторальними потребами вишколу семінаристів. Із 2001 року неподалік Сихова розпочалося будівництво нового комплексу семінарії Св. Духа. Камінь під його побудову посвятив Папа Іван-Павло ІІ під час свого перебування у Львові.

Інші освітні заклади УГКЦ

- Івано-Франківська Духовна Академія (м.Івано-Франківськ, вул. Василіянок 64)
- Вища Духовна Семінарія імені Й.Сліпого (Тернопільська область, смт. Велика Березовиця вул. Шкільна, 20)
- Єпархіальний катехитичний інститут Пресвятої Тройці(Львівська область, м. Дрогобич вул. Д.Галицького, 2)
- Вищий духовний інститут філософсько-богословських студій імені єпископа Миколи Чарнецького Львівської провінції Чину Найсвятішого Ізбавителя (м. Львів, вул. Замарстинівська, 225)
- Василіанський інститут філософсько-богословських студій імені митрополита Рутського (Львівська область, м. Золочів, вул. Львівська, 48)
- Інститут вищої релігійної культури (м.Львів, вул.Лисенка 45)
- Інститут духовно-релігійної освіти (Тернопільська область, м. Зборів, вул. Шевченка, 4)
- Львівське музично-богословське училище (м.Львів, пл.Вічева, 2)
- Дяківсько-регентська школа (Тернопільська область, м. Чортків, вул. Подільська,1)
- Ліцей ім. Климентія Шептицького (м.Львів, вул. Гната Хоткевича, 16)

Мукачівська єпархія ГКЦ

- Ужгородська Богословська Академія імені Теодора Ромжі (м. Ужгород, вул. Минайська, 76)

Римо-Католицька Церква в Україні

Вища Духовна Семінарія св. Йосифа Львівської Архідієцезії (м.Львів - Брюховичі вул. Львівська, 62 )

Львівську Вищу Духовну Семінарію заснував у 1700 р. митрополит архиєпископ Константин ЗЕЛІНСЬКИЙ. Функціонувала до вересня 1945 р., тоді за рішенням влади Семінарія припинила свою діяльність, а викладачів та семінаристів вислали до Польщі. У 70-і роки кандидатів у священики з України посилали на навчання до Ризької Римсько-Католицької Митропольної Вищої Духовної Семінарії у Латвії. Починаючи з 1991р. семінаристи з України продовжували навчання на богословському факультеті Люблінського Католицького університету (Польща). 12 грудня 1996 р. Львівський митрополит архиєпископ Мар'ян ЯВОРСЬКИЙ відновив діяльність Семінарії у Львові-Брюховичах, а з 20 березня 2000 р. Семінарія перебуває під опікою св. Йосифа.

На сьогодні на трьох перших курсах навчаються 28 семінаристів з України. Слухачі 6-го курсу (4 чол.) продовжують студії на богословському факультеті Люблінського Католицького університету, 9 семінаристів 5-го курсу навчаються у Вроцлаві. Окрім того, семеро священиків навчаються в аспірантурі і докторантурі за кордоном у Римі, Парижі та Любліні. Ректор: 79491 Львів-Брюховичі, вул. Львівська, 62 +380 (322) 59-34-96 факс: 59-37-68; Кардинал професор, д-р наук Мар'ян ЯВОРСЬКИЙ е-mail: M@rkc.lviv.ua; Віце-ректор о.-канонік Казимир ГАЛІМУРКА; Адміністративний директор о.-канонік Михайло ЯВОРСЬКИЙ

- Вища духовна семінарія Пресвятого Серця Ісуса (Київська область, смт. Ворзель Ірпінської міськради, вул. Червоноармійська, 1)
- Вища духовна семінарія (Хмельницька область, м. Городок, пров. Піонерський, 14)
- Катехитичний духовний центр (м. Ужгород, вул. Володимирська, 76)
- Коледж католицької теології святого Томи Аквінського (м. Київ, вул. А.Барбюса, 8)

 

На початок 


Помилка в тексті? Виділіть мишкою та натисніть Ctrl+Enter!
© 1995-2008 Українська Греко-Католицька Церква  Web від TRC