Зміст

Новини

Прес релізи

Церква в Україні

Історія УГКЦ

УГКЦ сьогодні

Офіційні документи

Патріархат

Бібліотека

Запитуємо священика

Контакти

Головна сторінка

Rambler's Top100


Помилка в тексті?
Виділіть мишкою та натисніть Ctrl+Enter!

   В розділі...
• Склад і територія
• Єпархії та єпископи
• Біографії єпископів
• Комісії УГКЦ
• Монаші чини
• Релігійні видавництва
• Благодійні заклади
• Освітні заклади
 Морський апостолят
• Військове капеланство
• Патріарший Собор - головна сторінка
• Інтернет-ресурси УГКЦ
  

APOSTOLATUS MARIS - МОРСЬКИЙ АПОСТОЛЯТ

Церква в морському світі

Морський апостолят (МА) – це міжнародна спільнота католицьких асоціацій та організацій, в склад якої сьогодні входять 98 країн, в яких є люди, працюючі на морі і на суші, що поділяють спільні цілі, а саме:

– забезпечити духовний, соціальний і матеріальний добробут моряків торгівельного та пасажирського флоту, рибаків, їх сімей незалежно від їх культурної, національної чи релігійної приналежності;
– допомагати мореплавцям вести християнське життя на борту корабля.

Асоціації і організації, які є філіями Морського апостоляту, відомі під різними назвами в різних країнах: “Apostleship of the Sea” у більшості англомовних країн, “Apostolat de la Mer” в більшості франкомовних країн за винятком Франції, де він називається “Mission de la Mer”, “Apostolado del Mar” в Іспанії, “Utume wa bahari” (Кісуахілі), в Росії - ”Морской апостолат”, в Україні - ”Морський апостолят”. Більшість центрів і клубів Морського апостоляту у світі має назву “Stella Maris”(Морська зірка).

Морський апостолят працює в екуменічній кооперації з іншими християнськими організаціями, які поділяють ті ж самі ідеали справедливості, солідарності і братерства в дусі учення Ісуса Христа. Морський апостолят був членом-засновником екуменічної Міжнародної християнської морської асоціації (МХМА) (1969 рік), яка сьогодні об’єднує 23 організації-члена. Морський апостолят – один з семи постійних членів виконавчого комітету МХМА, благодійної організації, зареєстрованої у Великобританії.

Морський апостолят функціонує в 416 портах, включаючи рибальські порти, по всьому світі, на усіх п’яти континентах. Асоціації Морського апостоляту керують центрами Stella Maris у 80 портах світу і зв’язані з іншими членами МХМА (див. п. 2) у ще 50 центрах. В Морському апостоляті працюють священики, диякони та світські особи. З Морським апостолятом також співпрацюють інші центри.

Український моряк, незважаючи на те, чи він перебуває в Україні, чи за кордоном, потребує духовної опіки. За часів Радянського Союзу питанням опіки й виховання моряків займалися помічники капітанів, або «замполіти». До їхніх обов’язків належало інформування моряка про законодавчі зміни, передавання різного роду новин й оголошень, написання характеристик для моряків, тобто вони стежили за внутрішнім світом екіпажу. З настанням незалежності вже не було потреби виконувати вищеописану роботу.

Сьогодні держава питання морського капелана до уваги не бере. Сергій Горчаков, заступник начальника управління соціально-економічної політики державної власності та відповідального рибальства державного департаменту рибного господарства України, наголосив, що держава не візьме на себе відповідальності утримувати морського капелана у порту, оскільки вважається, що в цьому поки що немає потреби. Тому перші кроки до служіння й духовної опіки над українськими моряками покликана зробити Церква. УГКЦ вже розпочала реалізовувати відповідні заходи у цьому напрямку.

З благословення і під керівництвом Блаженнішого Любомира (Гузара) 27 серпня 2001 року Державним комітетом України у справах релігій зареєстровано статут Католицької місії ”Морський апостолят”. Свідоцтво № 87.

Блаженніший Любомир Кардинал Гузар 16 січня 2004 року призначив Владику Василя (Івасюка), Екзарха Одесько-Кримського, представником "У справах душпастирської опіки над мореплавцями в усіх українських портах на узбережжі Чорного моря".

Преосвященний Владика Василь (Івасюк) 16 листопада 2004 року призначив о. Олександра Смеречинського виконувати обов'язки національного директора "Морського апостоляту" на узбережжі Чорного моря.

У різних куточках світу українські морські капелани на чолі з о. Олександром Кенезом, протосинкелом єпархії в Австралії, надають духовну опіку українським морякам, які перебувають у плаванні й тим, які працюють у портах різних континентів. З благословення Блаженнішого Любомира, під опікою Владики Василя (Івасюка) й за задумом о. Олександра Кенеза таке служіння виконують і в портах України.

 

Міжнародна українська капеланська служба
(Морський апостолят)

Служба українським морякам

Австралія:

порт – Мельбурн – о. мт. Олександр Кенез – моб. 0417-380-520
е-mail: ookenez@hotmail.com

порт – Аделаїда - о. Ігор Головко – моб. 0417-487-618
е-mail: stpokrov@chariot.net.au

порт – Ньюкастл – о. Стефан Сапун – моб. 0400002869 або 0249613651
е-mail: ugccnewcastle@exemail.com.au

порт – Бризбен – о. Ярко Пасок

 

Канада:

порт – Галлі факс – о. Роман Дусановський –
е-mail: roman.d@ns.sympatico.ca

 

Великобританія:

порт – Лондон – Вл. Павло Хомницький – моб. 07855-376-009
Адрес – 22Binney Street. London. WІК 5ВQ Land lіnе: 02-076-291-073

 

Україна:

порт – Одеса – о. Олександр Смеречинський – моб. +380-503-386-598

порт – Іллічівськ – о. Роман Проців - моб. +380-973-363-034

порт Херсон – о. Доротей Стиранець і брат Августин Векляк
моб. +380-505-623-093/80552-54-71-45

порт Севастополь – о. Микола Квич –
моб. +380501-945-821/8069-24-52-924

 

США:

порт – СТ. Петербург, Флорида –

порт – Форт Лаутердейл, Флорида – о. прелат Стефан Ставінський
е-mail: msgrips@mindspring.com
сеll рhоnе: (727) 492-8685
house рhоnе: (727) 576-1001

порт - Маямі – о. Іван Чеховський –
е-mail: UGVEG@aol.com
сеll рhоnе: (786)25 1-9522
house рhоnе: (786)242-8146

порт – Нью – Йорк -

порт – Бруклін – о. Іван Тихович – Ноlу Ghost Раrіsh 161N5 th Strееt Вгооklyn NY 1111
tel. 718-457-9592

 

Інтернет: www.stellamaris.net

Одеса, 65012
Вул. Лейтенанта Шмідта 22/12
Тел./факс. (0482)325889

Історія морського капеланства

Перша згадка на наших теренах про працю священика на кораблі згадується з 1720 року, коли Петро І заснував так званий «Морський устав». Згідно постанов цього уставу, на кораблях споруджувались маленькі церкви. Вже в цей час будучи свідомим того, що споруджування церкви на кораблі є великим плюсом у підтриманні духовного світу моряків. Згодом почали будуватись суто припортові церкви, які служили певним оазисом молитви й місцем спокою для людей, які своє життя посвятили морю. Згодом 1816 року за ініціативи англійського священика Джона Патерсона, з яким жертвенно співпрацював капітан Френсіс Рейнолдс, в Кронштадті було засновано, по аналогії з Британським, Російське Біблійне товариство. Членами цього товариства стали морські капітани, офіцери, а директором було обрано віце-адмірала Максима Петровича Коробко, родом з Полтавської губернії, який пізніше був назначений капітаном Кронштадтського порту. Російському Біблійному товариству допомагав імператор Олександр І, який щорічно виділяв на це товариство 10 тис. російських рублів. Згодом віце-директорами цього товариства були також наші ієрархи, зокрема митрополит Йосафат Булгак, який багато приклався до проповідування Божого слова серед моряків. 1839-1840 рр. було засновано Морську церкву в м. Одеса в якій кожен моряк чи то українець чи той який приплив з іншої країни мав можливість отримати духовну підтримку, молитись і бути присутнім на літургії у цьому храмі. З 1992 р. в Одесі за старанням о. Олександра Кравченка настоятеля Грецької церкви, о. Тадеуша Хопре настоятеля храму св. Петра й отця-ігумена монастиря св. Володимира Великого морське капеланство й морське служіння набирає нових обертів і отримує нові барви служіння. 4 липня 2003 р. було посвячено будівлю, яка служила в майбутньому духовним маяком для всіх, хто працює в порті й на морі. Згодом відбулось посвячення каплиці Архистратига Михаїла у цьому ж будинку.

В серпні 2004 р. Блаженніший Любомир Гузар відвідав морську каплицю і з Його благословення 16 січня 2004 року призначив Владику Василя (Івасюка), Екзарха Одесько-Кримського, представником "У справах душпастирської опіки над мореплавцями в усіх українських портах на узбережжі Чорного моря". Преосвященний Владика Василь (Івасюк) 16 листопада 2004 року призначив о. Олександра Смеречинського виконувати обов'язки національного директора "Морського апостоляту" на узбережжі Чорного моря.

Вже сьогодні в Одесі діє благочинна організація «Місія мореплавцям» «Mision to seafarers», яка займається духовно-просвітницькою діяльністю, проповідуванням Божого слова й організації відпочинкових клубів для моряків. Капеланом цієї екуменічної світової організації є бувший капітан Олександр Сорокін. Вже сьогодні можна досвідчити спільну співпрацю і спільне служіння цієї організації й УГКЦ.

Сьогодні держава питання морського капелана не береться до уваги. Сергій Горчаков, заступник начальника управління соціально-економічної політики державної власності та відповідального рибальства державного департаменту рибного господарства України, наголосив, що держава не візьме на себе відповідальності утримувати морського капелана у порту, оскільки вважається, що в цьому поки що немає потреби. Тому перші кроки до служіння й духовної опіки над українськими моряками покликана зробити Церква. Українська Греко-Католицька Церква вже розпочала реалізовувати відповідні заходи у цьому напрямку. На даний момент працює Інтернет сторінка www.ukrainianseafarers.org, яка ініційована о. Олександром Кенезом, капеланом порту Мельбурн (Австралія), через неї кожен моряк зможе отримати духовну поживу, дізнатись найсвіжіші новини, отримати інформацію про церковні свята та багато іншого.

Помилка в тексті? Виділіть мишкою та натисніть Ctrl+Enter!
© 1995-2008 Українська Греко-Католицька Церква  Web від TRC