Зміст

<< Головна УГКЦ

  Собор:
 IV-a сесія
 Канонічні основи
 Статут Собору
 Попередні сесії
   В розділі...
    <<< Назад
• Відкриття Архиєпархіального Собору
• Вступне слово
• Аналіз обставин життя українців
• Співдоповідь на тему: «Освіта»
• Люди з особливими потребами
• Співдоповідь на тему: «Люди з вадами слуху»
• Співдоповідь
• Аборти, евтаназії та допоміжні репродуктивні технології
• Аборти, контрацептиви, евтаназія
• Гідність людської особи та деякі межові медичні практики
• Особисті узалежнення
• Наркоманія
• Розлучення і занепад родинного життя
• Проблеми розлучення і прийняття Святих Тайн
• Корупція як соціальний феномен і як моральна проблема
• Заключне слово
• Резолюція про кризовий стан суспільства та шляхи його подолання
• Резолюція про освіту
• Резолюція про роль Церкви у вирішенні проблем людей з особливими потребами
• Резолюція про шляхи вирішення проблем, пов’язаних з абортами та евтаназією
 Резолюція про душпастирську опіку Церкви над особами узалежненими від алкоголю і наркотиків
• Резолюція про кризовий стан сім'ї у сучасному суспільстві
• Резолюція про суспільні хвороби та пошук Церквою шляхів їх подолання
   Резолюція про душпастирську опіку Церкви над особами узалежненими від алкоголю і наркотиків

Матеріали
III-го Архиєпархіального Собору
Львівської Архиєпархії
Української Греко-Католицької Церкви
“Ісус Христос – джерело відродження українського народу”

Львів-Рудно
Львівська Архиєпархіальна Семінарія Святого Духа
26-30 грудня 2001 р.Б.


Резолюція
про душпастирську опіку Церкви над особами
узалежненими від алкоголю і наркотиків

Алкоголізм і наркоманія — одні з глобальних суспільних проблем в Україні, що сягають коренями у моральну кризу сучасної культури, яка призводить до втрати цінності життя та його нігілізації. Надужиття алкоголю і наркотиків нищить тіло, спричиняє до деградації психіки, а узалежнення від них руйнує душу, роблячи особу нездатною на покаяння та любов.

Ми, делегати Собору Львівської Архиєпархії, розуміючи потребу довготривалого процесу духовного відродження і реабілітації узалежнених людей – для себе, родини, суспільства та й усієї Церкви, пропонуємо:

1. Благодійній організації “Карітас” (з її парохіальними осередками) при співпраці з державними та громадськими органами і організаціями створити структуру опіки над людьми узалежненими від алкоголю і наркоманії за такою схемою:

  — рівень єпархії – створення Центру реабілітації для узалежнених та їх родин, у яких практикуватиметься метод терапевтичного лікування узалежнених від алкоголю і наркотиків, та заснування спільноти ресоціалізації, яка функціонувала б на засадах родинного дому, християнських цінностей та ідеї взаємодопомоги і спільної трудової діяльності. Рекомендуємо використати досвід роботи Львівського регіонального Центру соціальної адаптації людей, які повертаються з місць позбавлення волі (директор – І.Гнат);
  — рівень деканатів та великих парохій – створення спільнот анонімних алкоголіків (АА) та анонімних наркоманів (NА). Рекомендуємо використати досвід наявних у Львові спільнот;
  — парохіальний рівень – створення клубів (товариств, братств, груп) тверезості та взаємодопомоги узалежнених від алкоголю і наркотиків та їхніх родин. Рекомендуємо використати досвід та залучити спеціалістів Центру духовно-психологічної підтримки “Дорога”, Марійського товариства “Милосердя” і спільноти взаємодопомоги “Оселя”.
  Для впровадження в життя цієї структури створити координаційний орган – Синодальну комісію у справах соціальної роботи, у якій відокремити підрозділ для праці з узалежненими і просити відповідного рішення Синоду єпископів.
  Синодальній комісії у справах соціальної роботи розробити програму профілактики алкоголізму і наркоманії.

2. У часі душпастирських відвідин парохам звертати увагу на узалежнених і надавати допомогу їм і їхнім родинам та, у разі потреби, скеровувати їх до відповідних Центрів реабілітації.

3. Просити Главу УГКЦ Блаженнішого Любомира видати окремі душпастирські звернення (послання):

  — до вірних, про проблеми алкоголю і наркоманії як соціального лиха сьогодення;
  — до духовенства, щодо необхідності свідчити власним прикладом про цінність тверезого здорового способу життя із зверненням особливої уваги на заборону вживання міцних алкогольних напоїв.

4. Закликаємо парохів та монаші спільноти активно підтримувати рух допомоги узалежненим від алкоголю і наркоманії, та здійснювати духовну опіку над ними.

5. Організація спеціальних курсів (семінарів) для навчання священиків та членів монаших спільнот специфіці духовної опіки над узалежненими.

6. Просвітницько-профілактична робота щодо зміни негативних звичаїв вживання алкоголю та наркотиків і осудження розповсюдження алкоголю методом самогоноваріння.
Відновлення історичних та вироблення нових звичаїв святкувань, зустрічей, вечірок без вживання алкоголю за активної позиції священиків.

7. Зорганізувати на парохіях молитовні спільноти, які жертвували б свої молитви за узалежнених від алкоголю і наркотиків.
Залучати до роботи із дітьми та молоддю на парохіях свідомих мирян, які мають для цього відповідні харизми.

8. Церковним структурам спільно із державними і громадськими органами і організаціями систематично організовувати і проводити навчальні семінари і конференції для висвітлення проблем узалежнених та їх родин; обміну досвідом роботи з ними та, на основі цього, здійснення підготовки і видання навчально-методичної літератури.

9. Звернутися до Львівської обласної державної адміністрації з проханням про створення, спільно з Церквою, Центру реабілітації узалежнених від алкоголю і наркоманії. У зверненні наголосити на необхідності залучення частини державних коштів, які скеровані на соціальну сферу, на утримання Центру.


Просимо Главу УГКЦ Блаженнішого Любомира звернутися з окремим листом до голови Львівської обласної держадміністрації з цієї справи.

10. Висвітлювати у ЗМІ наслідки згубного впливу алкоголю і наркотиків. Патріаршим комісіям у справах сім’ї, молоді та катехизації долучитися до здійснення антиалкогольних та антинаркотичних заходів, зокрема, звернувши увагу на шкідливість реклами алкогольних виробів.

11. У зв’язку із наявними непоодинокими фактами розповсюдження наркотичних засобів та вживання алкогольних напоїв у навчально-виховних закладах, висловлюємо з цього приводу глибоку стурбованість і пропонуємо органам освіти та внутрішніх справ звернути особливу увагу на недопустимість деградації дітей та підлітків. Окрім цього, хочемо звернути увагу на моральний стан постаті вчителя.

12. Закликаємо органи внутрішніх справ м. Львова та області вжити невідкладних заходів для ліквідації мережі розповсюдження наркотиків, а також виконання законодавства України про заборону продажу неповнолітнім алкогольних та тютюнових виробів.

13. Розглянути можливість проведення в Єпархії реколекційних злетів людей, які ведуть тверезий спосіб життя, вивчаючи досвід іноземних держав та інших Церков.

Пропонуємо текст резолюції скерувати: священикам, настоятелям монастирів, органам освіти і внутрішніх справ, директорам навчально-виховних закладів та висвітлити у ЗМІ.

© Розробка та розміщення - TRC, 2001