Зміст

Новини

Прес релізи

Церква в Україні

Історія УГКЦ

УГКЦ сьогодні

Офіційні документи

Патріархат

Бібліотека

Запитуємо священика

Контакти

Головна сторінка

Rambler's Top100

   В розділі...
     <<< Назад
  
• План проведення Року Пресвятої Євхаристії у Самбірсько-Дрогобицькій єпархії
• Календарний план проведення Року Пресвятої Євхаристії у Самбірсько-Дрогобицькій єпархії
 Всечеснішим отцям парохам, адміністраторам, настоятелям та вельмишановним провізорам і кураторам церковних братств
• Декрет cтворення організаційного комітету по проведенню року Пресвятої Євхаристії у Самбірсько-Дрогобицькій Єпархії
   Всечеснішим отцям парохам, адміністраторам, настоятелям та вельмишановним провізорам і кураторам церковних братств

Трускавець,
24 лютого 2005 р. Б.
Вих. № 2005 / 115


Всечеснішим отцям парохам, адміністраторам, настоятелям
та вельмишановним провізорам і кураторам церковних братств

Слава Ісусу Христу!
Дорогі у Христі!

З Божої волі ми вступили у новий 2005 рік. Рік, який для нашого народу став переломним у мисленні та менталітеті. Рік, який утвердив український народ у вірі в Бога та надії на кращий завтрашній день. Будьмо вдячні Господеві за Його незліченні дари для всіх нас і не змарнуймо даної Богом свободи і волі.

Рік, в який ми вступили, Синодом Владик нашої Церкви проголошений Роком Пресвятої Євхаристії. Щоб відзначити його на належному рівні мною покликаний до праці організаційний комітет, до якого входять представники всіх інституцій Єпархії, в тому числі й отці декани. На їхні плечі покладена вся відповідальність за організацію і проведення Року Пресвятої Євхаристії на парафіяльному, деканальному та єпархіальному рівнях. У свою чергу закликаю і вас, тих осіб, які є відповідальними за розвиток і покращення життєдіяльності парафіяльних спільнот, щоб ви на своєму рівні активно попрацювали для належного проведення Року Євхаристії на місцях. Конкретніше це з вами обговорять місцеві декани, щоб спільно визначитися з планом заходів щодо цього.

Як Правлячий Архиєрей хочу звернути вашу ласкаву увагу на стан церковних речей, які безпосередньо вживаються нами до служіння Божественної Літургії.

1. Просфора і вино.

Давня традиція нашої Церкви, яка вже стала канонічною нормою, велить служити Літургію на свіжовипечених просфорах. Даний хліб випікається із добірного пшеничного борошна найвищого ґатунку, до якого додаються дріжджі та вода. Випеченням просфор повинні займатися особи з високим моральним авторитетом.

Що стосується вживання вина для служіння Літургії, то воно повинно бути добірне і сухе, бажано червоного кольору, і виготовлене з найкращих сортів винограду. Прошу священослужителів раз і назавжди позбутися практики служіння Літургії на засушених агнцях і кріпленому вині. Це саме стосується і сухого вина сумнівної якості. Не скупімося на дари, які мають бути принесенні для переєстествлення.

2. Богослужбовий посуд.

В особливий спосіб звертаю вашу увагу на стан і чистоту богослужбового начиння, а саме: чашу, дискос, звіздицю та ложечку. Вищеназвані богослужбові речі повинні бути виготовлені з високоякісного металу. Ні в якому разі не можна служити Літургію на чаші та дискосі чи причащати вірних з ложечки, які вкрилися корозією. Найменший дефект повинен бути усунений через відповідну реставрацію чи заміну. Хочу зразу заперечити можливий закид, що, мовляв, на це немає коштів. Бо якщо уважно приглянутися на інтер'єри деяких наших храмів, то вони часто обліплені іконами, образами, штучними квітами чи обставлені різними фігурками, що не додає храмові естетичного вигляду, а на все це витрачаються немалі кошти. Вже не піднімаю питання килимів чи різного роду килимових доріжок. Погодьтеся, що богослужбове начиння є більш суттєвими речами у храмі, ніж квіточки, килими, гірлянди тощо. Також заохочую священослужителів подбати про власне здоров'я. Адже, служачи Літургію на чашах, виготовлених із металів, що окислюються, ми наносимо шкоди власному здоров'ю.

3. Престіл і проскомидійник.

Престіл є найсвятішою богослужбовою річчю у християнському храмі. Квадратний стіл, прикрашений різьбою, іконами та золотом, є символом присутності Христа. Тому в часі свячення храму найосновніше місце займає миття престолу. На ньому приносимо безкровну Жертву Тіла і Крові Господа нашого Ісуса Христа. Тому його стан, як рівно ж і стан проскомидійника, на якому приготовляємо дари до освячення і споживаємо Святі Тайни, має відповідати належному рівню. Звичайно, замінити престіл і проскомидійник потребує великих затрат, а тому лише акцентую вашу увагу, щоб ви добре проаналізували стан цих речей у своїх храмах і де необхідно - спланували їхню заміну.

4. Кивот.

У наших храмах на престолі повинен бути кивот, де зберігаються у чаші-пушці Святі Тайни. Прошу звернути увагу і на його стан, адже це хатина, де мешкає Живий Бог. Священик також зобов'язаний постійно піклуватися про зберігання Святих Тайн, як рівно ж про належний стан дарохранительниці та дароносиці.

5. Обруси, антимінс, іллітон та рушнички до чаші.

Велика просьба до наших сестриць, щоб обруси на престіл були виготовлені із вишуканої тканини. Вишиття на обрусах не повинно бути грубим, крикливим і перенасиченим. Все має бути зі смаком і надавати святилищу естетичного вигляду. Вже в ніякому разі обрус не сміє бути брудним, не підкрохмаленим чи не випрасуваним. Щоб часто на престолі не змінювати обрус, то необхідно із простого полотна вшити легенький обрус, яким прикривати основний обрус. Його легко зняти, випрати і, підкрохмаливши та випрасувавши, знову постелити поверх обруса.

Іллітон та рушнички до чаші повинні бути червоного чи вишневого кольору. Для їх пошиття використовується простий матеріал, який добре переться і можна підкрохмалити. Заохочую священиків часто змінювати іллітон і рушнички, щоб ці святі речі не ставали звичайними ганчірками.

Забороняю священикам служити Літургію безпосередньо на антимінсі, використовуючи його замість іллітона. Антимінс повинен бути покладений на престолі між першим і другим обрусами.

6. Євангеліє.

Ця свята Книга повинна бути канонічного перекладу нашої Церкви. Це зовсім не означає, що інші переклади даного тексту є поганими чи недосконалими, проте дотримуймося чогось одного. Євангелія повинна бути добре переплетена і у відповідній оправі. Прошу звернути свою увагу на стан цієї богослужбової Книги у вашому храмі.

Книги Святого Євангелія, які не використовуються у повсякденному вжитку, повинні зберігатися у належному стані та у відповідному місці. На престолі повинна бути лише одна книга Євангелія.

7. Ручний хрест, семисвічник та свічки.

Ці речі повинні відповідати чистоті та естетичному вигляду престола. Рекомендую на престолі зберігати ручний хрест гарної оздоби і не використовувати його для інших треб, а лише для звершення Святих Тайн у храмі.

Звертаю вашу увагу на якості свічок, які використовуємо у храмі. Ми часто лакомимося на дешевшу свічку, забуваючи звернути увагу на її якість. А відтак тратимо через швидке її згорання, кіптяву, тріск під час горіння, що призводить до забруднення парафіном обрусів тощо.

Ні в якому разі на престіл не потрібно ставити квіти, требники, карточки та інші речі. Підставкою для служебника повинні служити аналой або подушечка.

8. Ризи.

Священичі ризи та стихарі для прислуги повинні бути завжди чистими та охайними. Особливу увагу звертаю на священичі стихарі. У багатьох випадках вони не відповідають красі фелону. Стихарі часто не позашивані, не випрані, не підкрохмалені і не випрасувані, а їхній розмір аж ніяк не відповідає росту священика, який одягає його.

9. Бурса.

Священик не може оминути своєю увагою стан епітрахиля-бурси, який використовується під час відвідин хворих зі Святими Тайнами. Часто цей епітрахиль є обличчям священика і цілої парафіяльної спільноти. Стежте, щоб бурса була у належному стані.

10. Копіє і дошка для розрізання просфори.

Нам потрібно позбутися практики вживання ножа для приготування чесних дарів. Для цього необхідно виготовити чи придбати копіє. Також прошу звернути увагу, щоб дошка, на якій вирізаємо агнця із просфори в часі проскомидії, була в належному стані та використовувалася лише за призначенням.

11. Кадильниця.

Не забуваймо дбати про чистоту кадильниці. Щоб забезпечити порядок у паламарці та святилищі, рекомендую використовувати до кадильниці вугілля у пресованому вигляді. При цьому необхідно подбати і про запах ладану, який не повинен подразнювати нюх людей, присутніх у храмі, чи викликати в них певну реакцію через кашель.

Прочитавши цього листа, багато хто з вас скаже, що все це не є настільки важливим, щоб на ньому наголошувати. Однак порядок чи безпорядок, як правило, починається з дрібних речей. Тому звертаю вашу уваги на ці справи і прошу привести все у належний стан. Особливо наголошую на дотриманні чистоти при престолі та служінні Божественної Літургії.

Зобов'язую деканів провести візитації у своїх деканатах і в кожному храмі разом із парафіяльним священиком та церковним братством привести до порядку всі речі, про які йшла мова у даному зверненні.

Благословення Господнє на Вас!

+ Юліян (Вороновський),
Єпископ Самбірсько - Дрогобицький

митр. прот. Тарас Гарасимчук,
канцлер Єпархії

 

На початок 


© 1995-2008 Українська Греко-Католицька Церква  Web від TRC