Зміст

Новини

Прес релізи

Церква в Україні

Історія УГКЦ

УГКЦ сьогодні

Офіційні документи

Патріархат

Бібліотека

Запитуємо священика

Контакти

Головна сторінка

Rambler's Top100


Помилка в тексті?
Виділіть мишкою та натисніть Ctrl+Enter!

   В розділі...
    <<< Назад
 Офіційна ікона Євхаристійного собору
• Офіційна емблема та гасло
• Програма Євхаристійного cобору
• Праці і статті про Пресвяту Євхаристію
• Доповіді про Пресвяту Євхаристію
• Відзначення Року Пресвятої Євхаристії у єпархіях УГКЦ
  
Пояснення ікони

 

Ікона «Тайної Вечері» належить до традиційної грецької школи іконопису кінця ХХ ст. Вона представляє нам Ісуса Христа і його дванадцятьох учнів за столом в момент ламання хліба.

Христос

Постать Христа є центральною, правою рукою Він вказує на небо, лівою тримає хліб. Ісус сидить на фоні апсиди храму – це місце, де зазвичай знаходиться престіл. «Відтоді готовий престіл Твій, бо від віку Ти єси» (Чин Проскомидії). Христос сам є престолом, Він теж є і Храмом, і «хлібом живим, що з неба зійшов». Він є «той, хто приносить і кого приносять, і хто приймає, і кого роздають» (молитва Херувимської пісні). «У гробі плоттю, в аді з душею як Бог, у раю ж із розбійником, і на престолі був єси, Христе, з Отцем і Духом, все наповняючи, неописаний» (Чин Проскомидії).

Темно-червона туніка Ісуса, означає Його Боже Синівство, а синій колір хітону (плаща) символізує людськість, в яку Він «зодягнувся».

Учні

Вони сидять навколо стола і провадять між собою живий діялог. Іван, як правило, старається бути найближче до Господа. Недаремно його постать, схилена на груди Учителя, є символом пресвітерства (священства) – близькості до Бога, реального відчуття присутності Божого Тіла, яке переживають ієреї під час кожної Літургії.

Одяг учнів, їх жести, повороти голів і врешті – вік, підкреслюють їхню різноманітність, неповторність і унікальність кожного, як особи – і одночасно приналежність до однієї спільноти.

«Ця ікона переконливо показує нам, що Церква є єдністю у різноманітності. Апостоли справді утворюють одне тіло, об'єднане одним Духом» (1). Слово Боже, а також Тіло і Кров Його «дані їм як спільний дар і прийняті ними як спільне завдання, об'єднують їх у святій спільноті віри».

Оточення

На столі, перед кожним з апостолів на тарілці лежить окраєць хліба. В глечиках – вино і вода, запалені свічки. В центрі стола – посудина у формі розхиленої чаші, в якій знаходяться такі самі окрайці хліба.

Вони призначені для «багатьох», які прийдуть, але які ще не є причасниками пасхального стола.

Так, як кров Господня яка «за вас і за багатьох проливається», так і Тіло призначене для тих, що є в спільноті віри і тих, які свідомо чи несвідомо прямують до неї.

Червона тканина на будинках символізує прибраний Єрусалим, прикрашений до свята Пасхи. Єрусалим, який не впізнав свого Бога.

Заключення

Ікона «Тайної Вечері» трохи подібна за своєю побудовою до ікони «Зіслання Святого Духа», де апостоли теж зібрані в коло, але вже без видимої присутності Христа.

«Тайна Вечеря» нагадує нам, що Євхаристійний Христос, «який скликав нас разом, щоб стати одним тілом, посилає нас у світ, аби всі люди могли мати свою частку в плодах спасіння, здійсненого через смерть і воскресіння Ісуса».

 


1. Тут і далі цитати з книжки о. Генрі Ноуена «Споглядаючи красу Господа».

Помилка в тексті? Виділіть мишкою та натисніть Ctrl+Enter!
© 1995-2008 Українська Греко-Католицька Церква  Web від TRC