Зміст

Новини

Прес релізи

Церква в Україні

Історія УГКЦ

УГКЦ сьогодні

Офіційні документи

Патріархат

Бібліотека

Запитуємо священика

Контакти

Головна сторінка

Rambler's Top100


Помилка в тексті?
Виділіть мишкою та натисніть Ctrl+Enter!

   В розділі...
    <<< Назад
• "Вчинки Шептицького є для нас уроками": розмова з Ароном Вайсом, доктором історичних наук, науковим консультантом Центрального українського фонду історії Голокосту “Ткума”
• "Похорон Митрополита Андрея Шептицького": стаття Михайла Гайковського в журналі "Людина і світ"
• "Ватикан дозволив йому правити сидячи і хреститися лівою рукою...": стаття Бориса Козловського у газеті "Високий замок"
• "Апостол правди і науки": стаття Ігоря Голода в газеті "За вільну Україну"
• "Заповіт Патріарха": стаття Надії Пастернак у газеті "Експрес"
• "Моральність і реальність: рік Андрея Шептицького": стаття Ігоря Чорновола у "Львівській газеті"
• "Щоб церква була церквою...": інтерв'ю з п. Олегом Боднаром, автором проекту церкви-музею у с. Прилбичах, родинному селі Митрополита Андрея
• „Не маю жодних сумнівів стосовно святості Митрополита”: інтерв'ю з п. Оксаною Гайовою, головою Організаційного комітету Патріаршої Курії УГКЦ по вшануванню пам’яті Слуги Божого Митрополита Андрея та Патріарха Йосифа
• "Софія з Фредрів Шептицька": витяги з праці с. Олени Меньків, СНДМ
 "Архіви промовляють правду": публікація в журналі "ПіК"
• "Митрополит Андрей Шептицький": стаття Анни Вероніки Вендлянд у газеті "Поступ"
• "Чудо має статися": інтерв'ю з п. Оксаною Гайовою, членом Постуляційнoгo Центру беатифікації і канонізації святих УГКЦ
• "Ісповідницький подвиг Патріарха": стаття мгр. Дарії Кузик у газеті "Поступ"
• "Останні роки Патріарха": стаття мгр. Дарії Кузик у газеті "Поступ"
• "Митрополит Андрей Шептицький та Польща": стаття Станіслава Стемпень у газеті "Поступ"
  

 

Радянські ідеологи намагалися представити УГКЦ як осередок зла і шпигунства. Особливо перепадало від них митрополитові Андрею Шептицькому. Але нещодавно були знайдені невідомі щоденники митрополита, зі сторінок яких постає правда про ті важкі дні.

 

Архіви промовляють правду

Знайдені невідомі щоденникові записи митрополита Шептицького

 

Можновладці давно вже зрозуміли про­сту Істину хто керує Історією, той ке­рує днем сьогоднішнім "Керувати" нею можна у єдиний спосіб — раз у раз переписуючи й наново Тим самим минуле присто­совується до потреб сьогодення, а точніше — під вимоги отих-от можновладців Це викрив­лення свідомості чи не найгостріше зобразив Джордж Орвелл у своїй геніальній антиутопії "1984": придумане ним Міністерство правди тільки тим І займало­ся що переписувало Історичні документи, знищуючи попередні "незручні" оригінали.

Але Орвелл не був одиноким у своєму за­непокоєнні Вияв­ляється наш видат­ний співвітчизник, ле­гендарний митропо­лит Української Греко-Католицької Церкви Андрей Шептицький (1865-1944 рр.), який очолював УГКЦ понад чотири десятиліття, пе­реймався тими самими проблемами! Причо­му його думки з цього приводу були записані аж ніяк не у спокійно-кабінетній ситуації, а у Львові, на який сипалися бомби та снаряди Радянської армії, що переможно наступала на Захід.

Цікаво що подальша доля Андрея Шеп­тицького склалася якраз у стилі найбільших його побоювань жити йому залишалося тро­хи більше 5 ти місяців, а після смерті ра­дянські ідеологи зробили з нього страхітливе опудало. І це не є чимось дивним — адже як підпорядкована Ватикану організація, вся УГКЦ, за сценарієм радянських ідеологів, мала постати в очах радянських людей таким собі осередком зла і шпигунства Тим паче, глава цієї Церкви.

Ясна річ що оригінальні документи, котрі стосувались УГКЦ та могли розкрити правду про неї мали бути надійно приховані від людського ока. Багато чого знищувалося взагалі, і доводиться дивуватись, що деякі доку менти все ж дійшли до нашого часу, ретельно збережені в архівах НКВС-КДБ. І справжнє диво виявляється, у Києві в Центральному державному архіві вищих органів державної влади і управління України, у фонді 3833 "Краєвий провід ОУН на західноукраїнських землях" (опис 3, справа 13) під титулом "Щоденник українських буржуазних націоналістів" зберігався справжній скарб — невідомі записи Андрея Шептицького! Ті самі які він надиктовував секретареві Володимиру Грицаю під радянськими бомбами...

Ясна річ, до справ ОУН-УПА ці щоденники не мали найменшого стосунку, проте радянські політпрацівники очевидно, вирішили не надто обтяжувати себе аналізом загадкових рукописів. Зате тепер митрополичі щоденники готуються до друку, і невдовзі ми зможемо дізнатись багато цікавого і про УГКЦ воєнного періоду, і про цей відтинок часу взагалі. Бо час, коли архіви почали промовляти правду, нині настав.

 

„Кожний об'єктивну правду представляє з іншого становища. Дійшли навіть до того, що вартість історії узалежнили від релятивного ставлення до правди, ніж від її об'єктивности. Не той найліпший істо­рик, що об'єктивну правду беззглядно представляє, а той, що вміє подати її зі свого становища для оборони, атаки, ос­карження чи звільнення від вини оскар­жених. Тепер, хто хоче об'єктивної історії, той мусить се виразно казати".

(Митрополит Андрей Шептицький. Акти Митрополичого ординаріяту. Запис 24 червня 1 944 p ., с.124.)

 

"ПіК", № 37 (216), 26 вересня-2 жовтня 2003 року

На початок 


Помилка в тексті? Виділіть мишкою та натисніть Ctrl+Enter!
© 1995-2008 Українська Греко-Католицька Церква  Web від TRC