Зміст

Новини

Прес релізи

Церква в Україні

Історія УГКЦ

УГКЦ сьогодні

Офіційні документи

Патріархат

Бібліотека

Запитуємо священика

Контакти

Головна сторінка

Rambler's Top100

   В розділі...
     <<< Назад
  
• Державна влада
• Права та обов’язки державної влади
 Межі державної влади і право народу чинити опір
• Моральна відповідальність за державу
• Політичний устрій
• Любов до батьківщини
• Любов до рідного народу та його культури
   Межі державної влади і право народу чинити опір


Межі державної влади і право народу чинити опір

314. Права, які має людина від природи і від Бога, встановлюють для державної влади чіткі обмеження. Передусім недоторканною є особова гідність людини, а також сутнісний устрій подружжя та сім'ї. В більшості країн межі державної влади детально описані в конституції, яка гарантує, наприклад, свободу сумління, думки, асоціяцій, свободу вибору професії та місця праці, захист власности і т. д.

Хоч Святе Письмо й називає державну владу «покликаною Богом», проте кожна держава та уряд несуть на собі тавро недосконалости всього земного. На кожному кроці можна помітити прорахунки. Загрозою є злочинна тиранія. Громадяни не повинні виконувати злочинні накази, а іноді діяти всупереч державним заходам, намагаючись повалити злочинний уряд.

315. Щодо питання активного опору населення при поваленні злочинного уряду, католицька державна етика дотримується таких основних засад:

а)  мусить бути очевидним, що уряд має справді спотворений характер і переріс у тиранію, що апеляція до вищих інстанцій (наприклад, ООН) є неможливою або не має жодного сенсу і що після повалення старого правління новий стан справді відповідатиме спільному благу (опір населення не може вести до встановлення тиранії, ще гіршої від поваленої).

б)  можна застосовувати лише стільки сили, скільки необхідно для повалення тиранії. Треба зробити все можливе, щоб зберегти дуже складні, життєво необхідні інституції. По можливості слід зберегти громадянський порядок і безпеку, бо інакше народ зазнає від революції більших негараздів, аніж за часів тиранії.

в)  треба подати розумне й реальне обґрунтування того, що повстання завершиться успішно. Невдача тільки розпалить гнів тирана і посилить утиски. Якщо немає жодної надії на успішне повалення режиму, то не залишається нічого іншого, як далі терпіти тиранію та уповати на Боже милосердя.

 

На початок 


© 1995-2008 Українська Греко-Католицька Церква  Web від TRC