Зміст

Новини

Прес релізи

Церква в Україні

Історія УГКЦ

УГКЦ сьогодні

Офіційні документи

Патріархат

Бібліотека

Запитуємо священика

Контакти

Головна сторінка

Rambler's Top100

   В розділі...
     <<< Назад
  
• Державна влада
• Права та обов’язки державної влади
• Межі державної влади і право народу чинити опір
• Моральна відповідальність за державу
• Політичний устрій
 Любов до батьківщини
• Любов до рідного народу та його культури
   Любов до батьківщини


Проблема контрацепції

331. У класичному розумінні батьківщина означає всю сукупність дійсностей — групу людей, пов'язаних однією історією, часто — однією мовою, культурою та однаковим способом життя  — тобто всім, що визначається спільною свідомістю. Через поняття «батьківщина», «вітчизна» людина відчуває свій зв'язок із землею, історією та суспільством. Християнська мораль зробила з любови до батьківщини чесноту патріотизму. Через наших предків ми фактично злучені з Богом; вони дарували нам життя і стали посередниками Божої Премудрости.

332. За словами митрополита Андрея, «могутньою та запевнюючою щастя всім громадянам організацією може бути батьківщина тільки тоді, коли буде не [лише] цілістю, зложеною штучно з різних і різнородних частин, а подібним до моноліту організмом, себто тілом, оживленим одним духом, що розвивається з внутрішньої життєвої сили, доповнює внутрішні браки і з природи є здоровим, сильним, свідомим своїх цілей — не тільки матеріяльним, але й моральним тілом» (174).

Однак, патріотизм не повинен характеризуватися ненавистю до чужинців чи агресією (175). У протилежному випадку він перероджується в шовінізм. Патріотизму загрожує також расизм, представники якого трактують людей іншої раси як нижчих від себе. Націоналізм, який не ґрунтується на християнських засадах, може дегенерувати аж до різних доктрин, що суперечать християнській вірі. З цього приводу митрополит Андрей Шептицький навчає: «Християнин має любити всіх людей, але се не перешкоджає, що найпершою любов'ю має любити свою родину і свою вітчизну. І як любов до ближнього не противиться любові до родини, так не противиться і любові вітчизни. Християнин може і повинен бути патріотом, але його патріотизм не може бути ненавистю ані не сміє накладати обов'язків, противних вірі. Те, що видавалося б патріотизмом, а було ненавистю або противилося би вірі, не є правдивим патріотизмом» (176).174 Митр. Андрей Шептицький. Як будувати Рідну Хату… Львів 2003, с.   5–6.

175 Митр. Андрей Шептицький. Християнська Робота: Пастирське послання до вірних//Митрополит Андрей Шептицький: Життя і діяльність. Документи і матеріяли, т. 2: Церква і суспільне питання, кн. 1: Пастирське вчення та діяльність. Львів 1998, с. 14.

176 Там само.

 

На початок 


© 1995-2008 Українська Греко-Католицька Церква  Web від TRC