Зміст

Новини

Прес релізи

Церква в Україні

Історія УГКЦ

УГКЦ сьогодні

Офіційні документи

Патріархат

Бібліотека

Запитуємо священика

Контакти

Головна сторінка

Rambler's Top100

   В розділі...
     <<< Назад
  
• Відомості про становище Греко-Католицької Церкви в західних областях України
• Арешти ієрархії УГКЦ у 1945 році
• Про перебіг Львівського псевдособору
• Постанова так званого Львівського собору 1946 р. щодо ліквідації Берестейської унії 1596 року
• Доповідна голови Ради в справах РПЦ при Раді Міністрів СРСР з приводу ліквідації унії в УРСР
 Спогади про псевдособор його учасників та очевидців
   Спогади про псевдособор його учасників та очевидців


Спогади про псевдособор його учасників та очевидців


 

Вибірка (аудіо) про участь у березневому псевдособорі 1946 р.

Інтерв'ю з о. Омеляном Івасиком від 12.03.1993, м. Дрогобич. Інтерв'юер: Борис Ґудзяк. // Архів Інституту iсторії Церкви, П-1-1-322 №7, СД 628, 683.

Інтерв'ю з о. Омеляном Івасиком, учасником псевдособору >>> (2, 06 МБ; 5 хв. 43 с.)


Текст інтерв'ю

То було не об'єднання, але то було примус до того. Коли мене привезли… у вечір приїхав до мене до Стинави офіцер КГБ Скільського з повозкою, і мене забрав.

Б. Ґ.: Чи пам'ятаєте коли то було?

о. Івасик: А то було березень, десь 6-го березня увечері, в 8 годині вечора. Жона мене покійна вирядила, дала мені хліба з маслом, убрала мене.

...Я був певний, що мене везуть або до тюрми, або відразу на Сибір.

...До райвиконкому привезли під розпискою. Сторож мене перебрав і посадив мене у канцелярії райвиконкому на бюрку.

...Сторож мене прийняв та й каже: "Я не маю де Вас помістити тут, бо вже привезли з різних сіл священиків. Є вже 18 з Вами." А тоді нас вже попакували до авто, як вже було 18 нас.

…Але був уповноважений Шерстюк, що то все організовував у Дрогобичі. І ми другого дня рано, десь коло 9-ї години виїхали машиною із ним. Авто відкрите, грузове... нас посадили, священиків, як баранів на ту машину

...І так ми поїхали геть аж до Миколаєва. В Миколаєві ще повернули по священика з Миколаєва. Нині я вже не пригадую собі цього священика, як він називався. І там перед Миколайовим чекали на паром, щоби перевезли нас через Дністер, бо не було моста. І не знаю, чи то тутка взяли того священика Кіндія у Миколаєві чи у Пісочній. То точно вже не знаю. Але знаю, що отець Кіндій поїхав з нами. І ми поїхали аж до Львова. До Львова ми приїхали десь перед вечером.

Б. Ґ.: Вже темніло?

о. Івасик: Темніло, смерком. Зустрічав нас отець доктор Костельник, як ініціатор того всього.

…То було на площі святого Юра. "А, а, Стрий приїхав, Стрий, Сколе." – дуже ся радував. І нас порозвозили по ріжних готелях. Я тогди щойно з'їв кавалок своєї булки... Добу не їли. І опісля нас запровадили до гостиниці і там зробили вечерю.

...На другий день сказали, що з завтрашнього дня буде «собор». Отець Хавлюк каже: «Не сумуйте, голову догори. Бо той собор не є собор, бо нема ні єпископа, ні нікого нема. Це є розбійницький собор, а не церковний. Хто скликає той «собор»? Люди: котрі не мають жадної правної сили».

...Досить, що я був на одній тій сесії, де проводив якийсь червоний, розтріпаний, руда борода була, східняк. Зі сходу десь, з Москви чи звідкись. Я тим ся не інтересував. Але не симпатична особа така. Там сидів, в президії ніби.

...о. Івасик: Жодної дискусії не було.

Б. Ґ.: А яка була атмосфера?

о. Івасик: Атмосфера була така, що за кожним, котрий є, наглядає хтось, підслуховує, хтось стереже.


 

Вибірка (аудіо) спогадів про Львівський березневий собор 1946 р. і його наслідки

Інтерв'ю з о. Михайлом Червінським від 29.03.1993, Львівська обл., Старосамбірський р-н, с. Нижанковичі. Інтерв'юер: Щерба Г. // АІІЦ, П -1-1-45 №14, СД 85, тр. 16 (1.42 - до кінця), тр. 17 (0.00-1.03).

Інтерв'ю з о. Михайлом Червінським, очевидцем псевдособору >>> (711 КБ; 1 хв. 37 с.)


Текст інтерв'ю

Отець Мельник Михаїл, греко-католицький генеральний вікарій Перемишльської єпархії пішов на роботу, що йому більшовики казали. Їздили і намовляли священиків підписати перше “Ініціативну групу”, а потім 8-10 березня 1946 року відбувся ”собор” у Львові в Юра катедрі. Було 216 священиків (я там не був) і 17 чи 19 мужчин світських. Всіх священиків КГБ супроводжувало. Не під конвоєм, але сказали:   ”Поїдемо на ”собор”. ”Собор” був окружений військом, і там ті священики підписали православіє, що переходять на православіє.

Були різні священики. Наприклад, Сендзік Іван. Перше в Дроздовичах працював священиком. Потім переїхав в Комарно коло Львова і був на ”соборі”. Все одно його арештували. З донькою відбув тюрму і вернувся з тюрми, але вже священиком православним не працював. То православіє заводило НКВД.


Дякуємо Інституту історії Церкви Українського католицького університету за надані матеріали

На початок © 1995-2008 Українська Греко-Католицька Церква  Web від TRC