Зміст

Новини

Прес релізи

Церква в Україні

Історія УГКЦ

УГКЦ сьогодні

Офіційні документи

Патріархат

Бібліотека

Запитуємо священика

Контакти

Головна сторінка

Ел.пошта press@ugcc.org.ua

© Українська Греко-Католицька Церква, 2008


Новини
з інших джерел 
  Газета «Поступ» 
  Кореспондент.net 
  УНІАН 

  Укр. служба BBC
  Німецька хвиля
  Радіо Свобода

Актуальні лінки:  
  www.ucu.edu.ua
  www.rr.lviv.ua
  www.risu.org.ua/ukr 
  www.ichistory.org
  www.svichado.com
  www.Theotokos.lviv.ua
  www.lds.lviv.ua

  Проекти:
  Мистецтво
  Пам’ятки архітектури

  Спогад:
  www.papalvisit.org.ua

Rambler's Top100


Помилка в тексті?
Виділіть мишкою та натисніть Ctrl+Enter!

   В розділі...
Статті цього розділу походять з різних джерел і не завжди є офіційною інформацією УГКЦ.
Офіційні повідомлення УГКЦ публікуються у розділі Прес релізи >>

Останні новини:
Про екскомуніки в Католицькій Церкві
19.09.2008 [13:29]

Новий проект розпочався з молитви
18.09.2008 [18:28]

«Вимоги сьогодення до душпастиря військовослужбовців»
18.09.2008 [18:18]

Звернення Митрополичої комісії у справах монашества
18.09.2008 [18:07]

Новини Івано-Франківської єпархії
18.09.2008 [17:54]

Православні, католицькі та греко-католицькі дослідники узгоджують проект написання історії Берестейської унії
17.09.2008 [10:28]

Стрийська єпархія завершила цикл пасторальних конференцій для священиків з нагоди Року Покликань
16.09.2008 [13:47]

Початок нового навчального року в Коледжі
16.09.2008 [13:43]

Українці взяли участь у зустрічі із Святішим Отцем у Люрді
16.09.2008 [12:05]

Початок нового навчального року в УКУ
15.09.2008 [14:33]Усі новини >>>
  
Про екскомуніки в Католицькій Церкві
 
19.09.2008 [13:29] // Новини // o.Oleg


Вісімдесят вісім папських екскомунік були накладені як покарання від 460 року включно до 2007 року. Ними були покарані патріархи, єпископи, імператори, королі, священики, монахи та миряни. Серед екскомунікованих зокрема були французький внук Ярослава Мудрого, імператор Наполеон та кубинський президент Фідель Кастро. За останні два роки цей сумний список також поповнили п\'ятеро греко-католицьких священиків, з яких троє громадяни Чехії.


«Рекордсменом» з екскомунік є ХХІ століття за сім років тривання якого папській екскомуніці було піддано шістнадцять осіб. Тоді як за сто років ХХ століття було екскомунікована тридцять осіб. За двадцять століть (від V до XIX століть) покарання екскомунікою отримали п\'ятдесят чотири особи.


Причиною більшості екскомунік, накладених Папою, є непослух до церковної влади, самовільні єпископські свячення, незаконні священичі свячення, вбивства в церквах, підтримка тоталітарних політичних режимів, заснування нових церков та відхід в секти. Відомі випадки кількаразового накладення екскомуніки, а також її скасування через переосмислення покараним своїх вчинків та каяття.


В новітній історії Української Греко-Католицької Церкві відомі два карних процеси, які закінчилися оприлюдненням екскомуніки. 10 вересня 2008 року карою великої екскомуніки було покарано Підгорецьких монахів: Іллю Догнала, Методія Шпіржіка та священика Роберта Обергаузера, громадян Чехії та монаха Маркіяна Гітюка. Вирок був проголошений спершу Трибуналом Сокальсько-Жовківської єпархії. Відтак, потверджений Трибуналом Верховного Архиєпископа УГКЦ.


Причиною покарання було: незаконне присвоєння уряду та незаконне виконування служіння (порушення кан. 1462 ККСЦ); розпалювання бунту та ненависті проти місцевого ієрарха Владики Михаїла (Колтуна) і Верховного Архієпископа Києво-Галицького Любомира (Гузара) та підбурювання підлеглих до непослуху щодо них (порушення кан. 1447 §1 ККСЦ); нанесення кривди та важкої шкоди добрій славі вищезгаданих особі та інших ієрархів УГКЦ через наклепи (порушення кан. 1452 ККСЦ).


Перед тим, 14 листопада 2007 року було оприлюдено велику екскомуніку на колишнього священика Львівської архиєпархії Василя Ковпака. Цього священика було визнано винним у вчинені злочину схизми (відхід від єдності з Католицькою Церквою). Вирок спершу був винесений Трибуналом Львівської архиєпархії, а згодом потверджений Конгрегацією доктрини віри Апостольської Столиці в Римі. Обидва вироки, винесені Трибуналами єпархій УГКЦ, також правосильні для усієї Католицької Церкви.


Покараному екскомунікою заборонено приймати таїнство Євхаристії, брати участь у Божественній Літургії та перебувати в храмі під час публічних богослужінь. Велика екскомуніка також забороняє приймати чи уділяти святі тайни, виконувати в Церкві будь-які уряди, служіння або завдання, здійснювати акти управління. Якщо ж однак така особа вчиняє подібні акти, то всі вони вважаються недійсні. Заборона приймати святі тайни припиняється, якщо винуватець перебуває в небезпеці смерті, або ж прийняття тайни з рук покараного потребує особа, яка перебуває в небезпеці смерті.


 


о. Павло Худ

керівник Прес-служби Стрийської єпархії


Лист осіб, екскомунікованих Католицькою Церквою

Подані нижче екскомуніки були стверджені папськими буллами, або іншими папськими декретами. Тут не подаються екскомуніки, проголошені єпископами чи кардиналами.


5 століття
 1. Петро ІІІ Монгус , Коптійський Папа, патріарх Олександрійський. Екскомунікований (підданий анафемі) близько 460 року за переслідування прихильників Халкедонського собору, який підтвердив віру Церкви у дві природи Христа: Божу та людську.9 століття
 1. Патріарх Фотій І. Екскомунікований (підданий анафемі) 863 року оскільки імператор Михайло ІІІ всупереч канонам Церкви призначив його Константинопольським Патріархом замість законного патріарха Ігнатія. Згодом Фотій посів патріарший трон.11 століття
 1. Михайло І Керулярій, Патріарх Константинопільський. Екскомунікований 1054 року кардиналом Гумбертом, який місяць чекав на аудієнцію в патріарха. В свою чергу Керулярій викреслив із списку поминань Папу Римського через що 16 червня 1054 року настав поділ між Західною та Східною Церквами.

 2. Генріх IV, імператор Святої Римської імперії. Екскомунікований 1076 року.

 3. Гуф Реміремонтський. Бенедиктинець, кардинал. Екскомунікований Папою Григорієм VII 1090 року через симонію (продаж та купівлю священного сану) та участь в антицерковних соборах у Вормсі 1076 року та Бріксені 1080 року.

 4. Філіп І Французький, король Франції. Внук Ярослава Мудрого, син Анни Київської та Генріка І. Спершу екскомунікований 1094 року архиєпископом Ліонським Гуфом через життя на віру поза власним законним подружжям. Згодом, в 1095 році на соборі в Клермонті Папа Урбан ІІ повторно наклав на нього екскомуніку.

 5. Роберт Гюскард. Екскомунікований Папою Григорієм VII через військове вторгнення на територію Папської держави.12 століття
 1. Гуйберт з Ноґенту. Бенедектинський історик та богослов.

 2. Генріх ІІ Англійський. Екскомунікований 1170 року за підступне вбивство архієпископа Томаса Беккета в Кентерберійській катедрі.

 3. Конрад ІІІ , король Німеччини

 4. Ансельм V , архієпископ Міланський. Екскомунікований 1135 року. Як архиєпископ противився Папі та підтримував імперіалістичну політику, яка оберігала традиційну свободу єпархії. Цим він спричинився до поглиблення незгоди з місцевими жителями, твердими опонентами імператора і така схизма швидко поширилася в міланській церкві.

 5. Антипапа Григорій VIII. Екскомунікований 1118 року.

 6. Фредерік І, імператор Святої Римської імперії.

 7. Генріх V, імператор Святої Римської імперії. Екскомунікований 1119 року.

 8. Овейн Гвинедд, принц Гвинеддійський та Уельський. Екскомунікований близько 1160 року за незаконне друге подружжя з двоюрідною сестрою та надмірне втручання в церковні призначення єпископів на єпархіальні престоли.

 9. Свер Сігурдссон, король Норвезький. Екскомунікований 1194 року за надмірне втручання в церковні призначення єпископів на єпархіальні престоли.13 століття
 1. Венеціанці та хрестоносці, називаючи себе Армією Бога, атакували християнський порт Зара в Хорватії. Місто було спустошене, а місцеве населення прогнане геть.

 2. Дворянин, що захищав катарів (виступали за чистоту Церкви та проти спілкування з грішниками).

 3. Іван І Англійський. Екскомунікований 1209 року. Згодом екскомуніка була скасована.

 4. Альфонс ІІ Португальський. Екскомунікований 1212 року.

 5. Еліас Кортонський . Належав до спільноти братів менших францисканців. Екскомунікований близько 1253 року за написання алхімічних рукописів.

 6. Фредерік ІІ, імператор Святої Римської імперії. Екскомунікований 1227 року. Екскомуніку було скасовано 1231 року, а, відтак, повторно накладено 1239 року.

 7. Манфред Сіцілійський. Екскомунікований 1254 року і в тому ж році екскомуніку було скасовано.14 століття
 1. Роберт Брюс (спільно з прихильниками та рештою Шотландії). Екскомунікований 1306 року за співучасть у вбивстві Джона Комина біля вівтаря храму в Домфріесі. Екскомуніка не була визнаною шотландськими священиками і пізніше була підтверджена Папою.

 2. Льюіс IV, імператор Святої Римської імперії. Екскомунікований 1324 року.

 3. Вільям Окхем. Екскомунікований 1328 року.15 століття
 1. Сігізмондо Пандольфо Малатеста

 2. Ґуідантоніо да Монтефельтро . Граф Урбінський в Італії. Екскомунікований Папою Григорієм ХІІ.

 3. Ян Гус. Екскомунікований 1411 року.

 4. отець Джіроламо Савонарола. Італійський домініканець. Екскомунікований 1497 року.16 століття
 1. П\'єтро Колонна. Екскомунікований 1501 року.

 2. Джованні ІІ Бентівольйо. Екскомунікований 1506 року.

 3. Чарльз де\'Амбуз. Екскомунікований 1510 року.

 4. Альфонсо де\'Ест. Екскомунікований 1510 року.

 5. Якоб Уханський, управитель Польщі. Екскомунікований 1558 року.

 6. Єлизавета І Англійська. Екскомунікований 1570 року.

 7. Мартін Буцер. Екскомунікований 1523 року.

 8. Мартін Лютер. Екскомунікований 1521 року.

 9. Андреас Карлштадт. Екскомунікований 1520 року.

 10. Генріх VIII Англійський. Екскомунікований 1533 року.

 11. Генріх Наварський. Король Франції, охрещений католиком, згодом став протестантом та лютеранином.

 12. Міґуель Сервантес. Іспанський новеліст та поет. Згодом екскомуніка була скасована.18 століття
 1. Чарльз Моріс Талейрандський. Французький дипломат, згодом Прем\'єр міністр Франції. Виступав за секуляризацію Церкви, незаконно змушував до присяги католицьких єпископів. Екскомунікований 1789 року. Згодом екскомуніка була скасована.19 століття
 1. Віктор Еммануель ІІ Італійський, король Італії під час захоплення Риму.

 2. Френціс Годур, засновник та перший єпископ Польської національної Католицької Церкви.

 3. Стефен Камінскі, єпископ Польської національної Католицької Церкви. Екскомунікований 1898 року.

 4. Наполеон Бонапарт. Екскомунікований Папою Пієм VII в травні 1809 року. Причиною екскомуніки було захоплення папської держави та ув\'язнення Папи.

 5. Мері МакКіллоп. Екскомунікована монахиня з Австралії. Пізніше екскомуніка була скасована.

 6. Антоніо Хосе Мартінз. За непорозуміння з єпископом Жан Батістою Лемі.

 7. Феніанс. Численні ірландські католицькі священики, які підтримували ірландський націоналізм. Їм зокрема було заборонено сповідати, однак, вони порушили цю заборону.

 8. отець Едвард МакГлінн. Екскомунікований 4 липня 1887 року за підтримку руху за Єдиний Податок (Single Tax), очолюваного Генрі Джорджем за часів понтифікату Папи Лева ХІІІ. Згодом екскомуніка була скасована 1892 року.

 9. отець Міґуель Ідальго. Головний підбурювач мексиканської війни за незалежність проти Іспанії.

 10. Чарльз Чініґай. Католицький священик, що перейшов в Пресвітеріанську Церкву.20 століття
 1. Всі католики, які утворили незалежну Церкву на Філіппінах. Екскомуніковані 1902 року. Станом на сьогодні це третя за кількістю вірян церковна спільнота на Філіппінах з кількістю членів від двох до чотирьох мільйонів осіб. Незалежна Філіппінська церква стала продуктом революції проти іспанців 1898 року. Церква має по одній єпархії в США та Канаді. Однак, через брак священиків, безліч парафій в США є без священиків.

 2. отець Вільям Мерфі з Небраски (США). Екскомунікований 1901 року за політичні симпатії до протестантської Ірландії.

 3. Ірландські республіканці. Екскомуніковані в грудні 1920 року за участь у вбивствах та викрадені людей під час Ірландської революції за незалежність.

 4. Фелікса Козловські. Польська монахиня, містик та ясновидиця. Заснувала Первісну Католицьку Марійську Церкву. Проповідувала своє вибранство та переконувала про достовірність своїх видінь, спрямованих на навернення грішників. Їй вдалося втягнути до своєї спільноти священиків, які здебільшого походили з території, що перебували під пануванням Російської імперії. В грудні 1906 року була екскомунікована разом із своїми прихильниками. В історії Церкви вона стала першою жінкою, яка була екскомунікована через єретичне вчення та науку.

 5. Хуан Перон. Екскомунікований 1955 року після того, як підписав наказ про вигнання з Аргентини законно призначених Церквою єпископів Мануеля Тато та Рамона Новоа.

 6. Йолкін Сенц Арріаґа. Єзуїтський священик, екскомунікований після публікації в своїх книгах Нова Монтініанська Церква (1971) та Вакантність Римського престолу (1973) заяв про те, що Папа Павло VI не є правдивим Папою.

 7. Мішель Льюіс Жерард дес Лоріес та його прихильники. Екскомуніковані через прийняття єпископських свячень не маючи для цього папського благословення. Незаконні свячення уділив екскомунікований архиєпископ П\'єр Мартін.

 8. архиєпископ П\'єр Мартін, Клемент Домінґуес, Манель Алонсо Корал та троє їх прихильників за незаконні свячення. Згодом архиєпископ П\'єр Мартін попросив пробачення за свої провини, однак, в 1981 році був повторно екскомунікований Папою Іваном Павлом ІІ за незаконні свячення.

 9. Сінед О\'Коннор. Екскомунікований за симуляцію священичих свячень в схизматичній Пальмарській Католицькій Церкві.

 10. Джордж Джексон Міварт. Екскомунікований за прийняття Модернізму. Через чотири роки він помер. Його друзі успішно аргументували, що протягом кількох останніх років він важко хворів, через це був позбавлений свідомо оцінювати навколишнє середовище. Його було перепоховано на католицькому цвинтарі.

 11. отець Леонардо Фіней. Екскомунікований за відмову прибути на виклик до Апостольської Столиці. В 1972 році екскомуніка була скасована.

 12. Франко Дувалі. Президент Гаїті, прикриваючись націоналізмом прогнав з Гаїті всіх іноземних католицьких єпископів. Екскомуніка була відкликана через чотири роки.

 13. Джо ДіМаджіо. Американський баскетболіст екскомунікований за практикування багаторазових одружень. Екскомуніка була скасована 1962 року.

 14. Ромоло Муррі.

 15. Карлос Дуарте Коста. Засновник та перший патріарх Бразилійської Апостольської Католицької Церкви. Екскомунікованих Папою Пієм ХІІ за догматичні та канонічні проблеми.

 16. Фідель Кастро, Президент Куби. Екскомунікований 1962 року за підтримку комуністичного режиму.

 17. облат отець Тісса Баласурія. Екскомуніка була скасована менше, ніж через рік.

 18. архиєпископ Марсель Лефевр, єпископ Антоніо де Кастор Мейер, Бернард Феллей, Бернард Тіссіер де Маллері, Ричард Вілліамсон та Альфонсо де Ґаларрета. Екскомуніковані за уділення єпископських свячень без належного папського благословення.

 19. Джеймс Каллан, Мері Рамерман та члени секти Spiritus Christi. Екскомуніковані в 1999 році.21 століття
 1. Еммануель Мілінґо. Священик, екскомунікований за одруження з жінкою та імітуючи своє єпископство, висвятив на священиків кількох мужчин. Всіх висвячених на священиків також було екскомуніковано.

 2. Крістін Майр-Люметцберґер та шестеро його прихильників, які симулювали свячення на священиків екскомунікованим південноамериканським єпископом, що покинув Церкву та приєднався до секти.

 3. Ґерт Петрус. Священик з Намібії, екскомунікований за чаклунство.

 4. Женев Беней \\з Франції. Одружена жінка, яка проголосила, що є священиком.

 5. Едвін Ґонссалес Концепціон з Пуерто-Рико та його послідовники, які проповідували, що він є реінкарнацією Папи Івана Павла ІІ.

 6. отець Марек Божек та шестеро членів парафії святого Станіслава Костка в США. Перед тим цей священик був суспендований за те, що покинув без дозволу єпископа на тривалий час свою парафію. Згодом трьох членів в червні 2008 року повернулися в лоно Церкви.

 7. члени групи Заклик до Дії з Небраски (США) виступали за свячення жінок та скасування обов\'язкового священичого целібату (неодружене священство) і зміни церковного вчення стосовно різноманітних сексуальних питань. Екскомуніковані місцевим єпископом. Згодом цю екскомуніку підтвердила Апостольська Столиця.

 8. Ґотфрей Сільвестер Штунди. Кенійський священик, який заснував Реформовану Католицьку Церкву. Був екскомунікований після одруження.

 9. сестра Мері Тереза Діон та інші п\'ять монахинь із спільноти Армія Марії. Засновниця спільноти, Марія Паула Ґіджера проповідувала, що вона є реінкарнацією Пресвятої Богородиці і, що Бог промовляє безпосередньо через неї.

 10. Едуардо Аквуірре. Гватемальський католицький священик, тепер єпископ Бразильської Католицької Апостольської Церкви.

 11. Алєджандре Ґаліас. Філіппінський священик, екскомунікований після порушення таємниці Сповіді.

 12. Нед Рейді. Екскомунікований через єресь після приєднання до Екуменічної Католицької спільноти.

 13. Ед Качіа. Канадійський священик, екскомунікований в 2006 році після заснування нової церкви.

 14. Джозеф Лю Ксінгонґ. Належить до Китайської патріотичної католицької асоціації. Висвячений на єпископа 2006 року без відповідного дозволу Апостольської Столиці через що був екскомунікований.

 15. Джозеф Ма Їнґлін. Належить до Китайської патріотичної католицької асоціації. Висвячений на єпископа 30 квітня 2006 року без відповідного дозволу Апостольської Столиці через що був екскомунікований.

 16. Фано Неґкобо. Католицький священик, екскомунікований в 2007 році після заснування власної церкви, Африканської Католицької спільноти.


Помилка в тексті? Виділіть мишкою та натисніть Ctrl+Enter!
© 1995-2008 Українська Греко-Католицька Церква  Web від TRC